Lieutenant Colonel LIEUTENANT COLONEL ROBERT G. HATCHLEY JR.

Lieutenant Colonel Robert G. Hatchley Jr. is the Commander of 338th Recruiting Squadron at Wright-Patterson AFB, Ohio. He leads a highly skilled team of 89 recruiters and support personnel tasked with inspiring, engaging and recruiting within Ohio, Indiana, Kentucky, West Virginia, and Illinois. He is responsible for 46 recruiting offices, three Military Entrance Processing Stations. As the Commander, he partners with military, civic, educational, and community organizations to generate awareness for Air Force and Space Force. Lt Col Hatchley started his military career as an enlisted Marine, entering the Marine Corps in June of 2000. In 2008, Lt Col Hatchley became a Commissioned Officer in the Marine Corps and became an Intelligence Officer. His assignments spanned targeting operations for Attack Helicopter squadrons, leading a Joint Surveillance Aircraft Acquisition Program, and serving as Senior Intel Officer responsible for F-35B, F/A-18, AV-8B, and C-130 Squadrons. In 2019, Lt Col Hatchley conducted an inter-service transfer into the Air Force and was assigned to Air Force Central Command, where deployed as a Senior Intel Officer responsible for supporting E-8 and RC-135 operations, then served as Chief of Intel Plans and Exercises, and Division Chief of Intel Surveillance and Reconnaissance Operations. Prior to his current command, he was the Director of Operations for the 337th Recruiting Squadron.


2000 Diesel Mechanic School, Camp Lejeune, NC
2005 Sergeant’s Course, Camp Pendleton, CA
2009 Air Intel Officer School, Dam Neck Naval Base, VA
2009 Joint Targeting School, Dam Neck Naval Base, VA
2015 Marine Air Ground Task Force Intel Officer Course, Dam Neck Naval Base, VA
2017 Expeditionary Warfighting School College, Camp Lejeune, NC
2017 Air Force Formal F-35 Intelligence School, Eglin AFB, FL
2017 Naval Weapons School Weaponeering Course, Naval Air Station Fallon, NV
2019 Joint Air Operations Planners Course, Hurlburt Field, FL
2020 Marine Corps Command and Staff /ACSC equivalent, Camp Lejeune NC


ASSIGNMENTS
1.June 2009 – June 2012, Senior Intelligence Officer, Marine Aircraft Group 39, Camp Pendleton, CA(December 2009 – June 2010, Intelligence Watch/ISR Officer, Camp Leatherneck, Afghanistan(June 2010 – April 2011, U.S. Intelligence Advisor to UK Forces/Asst Operations Officer, Lashkar Gah/Leatherneck, Afghanistan2.June 2012 – November 2015, USMC-JSTARS System Program Officer, Marine Corps Systems CMD, MCB Quantico, VA3.November 2015 – June 2018, Senior Intelligence Officer, Marine Aircraft Group 12, MCAS Iwakuni, Japan4.June 2018 – July 2019, G-3 Senior Intelligence Officer, Marine Corps Training and Education CMD, MCB Quantico, VA5.July 2019 – January 2023, A2 Chief, ISR Division, Air Force Central Command, Shaw AFB, SC(August 2020 – January 2021, Senior Intelligence Officer, 379th Expeditionary Operations Support Squadron, Al Udeid AB, Qatar6.January 2023 – Present, Director of Operations, 337th Recruiting Squadron, Shaw AFB, SC


MAJOR AWARDS AND DECORATIONS
Meritorious Service Medal with one oak leaf cluster
Air Force Commendation Medal
Navy Marine Corps Commendation with Medal one oak leaf cluster
Navy Marine Corps Achievement with Medal one oak leaf clusters Air and Space Outstanding Unit Award Navy Marine Corps Unit Commendation with two service stars

(Current as May 2024)